Psy z nadwagą.

Psy z nadwagą.
Skorzystaj z tych wskazówek, aby kontrolować wagę swojego psa!

CZY TRZEBA MODYFIKOWAĆ PSIĄ DIETĘ?

Zasadniczo nie ma potrzeby modyfikowania psiej diety, zwłaszcza psa mieszkającego w domu wraz ze zmieniającymi się porami roku. Jeżeli postawimy na dobrej jakości karmę, zapewniającą psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zaspakajającą jego zapotrzebowanie energetyczne, to z powodzeniem możemy stosować ją przez cały rok. Ilość karmy możemy dopasowywać do aktywności psa – z reguły w ciepłych miesiącach mamy więcej czasu na długie spacery, wędrówki, czy aportowanie, więc pies może potrzebować nieco więcej pożywienia. Najważniejsze, aby dopasować odpowiednią karmę do wieku psa – szczególnie jest to ważne dla szczeniąt oraz starszych piesków, stanu jego zdrowia, ewentualnych chorób czy alergii lub na przykład ciąży.














Organizm psa, który musi udźwignąć zbyt duży ciężar, jest poddawany dużym obciążeniom. Prędzej czy później doprowadzi to do choroby. Długotrwała nadwaga (otyłość) może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u Twojego zwierzęcia. Dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować swoją sylwetkę, aby w porę rozpoznać ewentualny przyrost masy ciała. W zależności od rasy, zwinności i wieku, budowa ciała i skłonność do nadwagi są bardzo zróżnicowane. Znasz swoje zwierzę najlepiej i powinieneś zwracać uwagę na nawet drobne zmiany.

Jak poznać, że mój pies ma nadwagę?

Krótko mówiąc: Nigdy nie jest za późno na dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb Twojego wiernego czworonożnego przyjaciela.

Objawy psa z nadwagą mogą obejmować spadek aktywności fizycznej i utratę sprawności. Jeśli więc Twój pies szybciej traci oddech, poproś weterynarza o poradę. Możesz także wyczuć nadwagę na żebrach, co jest dobrym miernikiem idealnej wagi. Powinny być łatwe do wyczucia dłonią. U nasady ogona powinieneś czuć kości pod skórą i sierścią. U bardzo szczupłego psa kości biodrowe są wyraźnie widoczne wzdłuż kręgosłupa.

Ogólna zasada: jeśli głaszczesz psa po klatce piersiowej i nie czujesz już jego żeber, wydaje się, że jest on za gruby.

Gdzie najlepiej zważyć psa?

Regularne sprawdzanie wagi jest ważne, abyś zawsze mógł sprawdzić, ile waży Twój czworonożny przyjaciel. Weterynarz podczas każdej wizyty waży Twojego psa na specjalnej wadze dla zwierząt. Aby od czasu do czasu szybko sprawdzić kilogramy, w większości naszych oddziałów znajdziesz zwierzęce łuski.

Jak zważyć psa?

Aby zważyć, należy spokojnie i pewnie wprowadzić psa na duży obszar ważenia. Jeśli niespokojny pies odmawia, użyj smacznego przysmaku, aby mu pomóc. To może być wyjątkowe. Aby zważyć małego lub średniego psa za pomocą wagi łazienkowej w domu, istnieje pewien trik: Najpierw stań na wadze bez psa i zmierz swoją wagę. Następnie weź psa i zważ się ponownie. Różnica w wyświetlanych kilogramach to waga psa.

Konsekwencje nadwagi u psów: Poważne oznacza niezdrowe

Niepotrzebne bułki z bekonem mogą szybko wywołać chorobę u psa. Nadwaga obciąża stawy, osłabia układ odpornościowy, pracę płuc i przepony, zwiększa podatność na choroby, nowotwory czy alergie. Otyłość jest również przyczyną wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy, a w dłuższej perspektywie uszkadza serce, nerki, wątrobę i stawy. Wyobraź sobie, że Twój czworonożny przyjaciel nagle musi przejść operację: Wtedy wcześniejszy stres wywołany nadwagą może być dla niego zagrożeniem życia. Jeśli Twój pies jest zbyt gruby, pogarsza to jakość jego życia, a w najgorszym przypadku skraca jego oczekiwaną długość.

Dieta psa: czym karmić?

Karmy dietetyczne bardzo różnią się od zwykłej karmy dla psów i nie są przeznaczone do karmienia zdrowych psów. Dlatego też karmę dietetyczną należy podawać wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii i po postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Objawy niedoborów mogą wystąpić zwłaszcza podczas stosowania diety, na skutek nieprawidłowego składu.

Aby Twój pies mógł stracić tłuszcz i zbudować mięśnie, ważna jest wysokiej jakości, niskokaloryczna karma dla psów. Białka, witaminy i minerały, wapń, magnez, tauryna i fosfor muszą być zawarte w odpowiednich ilościach. Zawartość włókna surowego powinna być jak najwyższa, a zawartość tłuszczu jak najniższa. Dieta dla psów z uszkodzeniem nerek powinna zawierać mało białka, mało fosforu i mało soli. Istnieją również dietetyczne przysmaki na odchudzanie.

#PrzychodniaWeterynaryjnaVetan

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenie lekarzy weterynarii

Zdrowe łapy.

Głuchota u psów.