Głaskanie psa


Głaskanie psa może mieć szereg zalet zarówno dla nas jak i dla naszego pupila. Naukowcy dowiedli, że zaledwie 30 min spędzonych razem z psem spowodowało wzrost poziomu oksytocyny zarówno u psów jak i u ich właścicieli. Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wyzwala potrzebę bliskości oraz umacnia więź pomiędzy psem i jego opiekunem. Głaskanie psa obniża również poziom kortyzolu (hormonu stresu) i spowalnia pracę serca, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i zapobiega rozwojowi chorób serca oraz układu krwionośnego. Nic dziwnego, że ludzie uwielbiają głaskać psy i często nie potrafią się przed tym powstrzymać. Warto jednak wiedzieć jak i kiedy głaskać psa, by również dla niego było to przyjemne doświadczenie.

Kiedy nie głaskać psa?

Wielu opiekunów psów bardzo egoistycznie podchodzi do głaskania swoich czworonogów. Wydaje nam się, że jeżeli dla nas kontakt z psem był fajny to dla niego też musiało tak być. Klepiemy więc psiaka po głowie w nagrodę, że dobrze wykonał jakieś zadanie, a potem dziwimy się, że po jakimś czasie pies nie słucha naszych poleceń. Dzieje się tak dlatego, że taka forma dotyku była dla psa raczej formą kary niż nagrody. Trzeba pamiętać, że nasza mowa ciała różni się znacznie od mowy ciała psów. Wiele naszych pieszczot takich jak przytulanie czy całowanie jest dla większości psów nieprzyjemna lub w najlepszym wypadku obojętna. Warto poznać nieco lepiej swojego psa i nauczyć się jakie części jego ciała i w jaki sposób możemy dotykać. Istnieje też kilka sytuacji, w których powinniśmy powstrzymać się od głaskania psa.

Gdy odpoczywa


Jeśli pies odpoczywa sobie spokojnie najlepiej dać mu święty spokój i go nie głaskać. Każdy potrzebuje czasem odrobiny prywatności i tyczy się to też waszych psów. Jeśli podejdziecie do nich gdy spokojnie sobie drzemią i zaczniecie je tulić, całować i głaskać, na pewno nie będzie to dla nich miłe doświadczenie. Mogą nawet poczuć się zaatakowane i zareagować agresją. Pilnujcie też, by inne osoby nie przeszkadzały waszemu psu w odpoczynku. Jeśli jesteście w miejscu publicznym wyraźnie komunikujcie obcym, by nie podchodzili i nie dotykali waszego psa. Jeżeli zaś pies odpoczywa sobie w domu najlepiej zamknąć drzwi do pokoju, w którym śpi. Świetnie sprawdza się tu też klatka, którą można zamknąć i przykryć kocem. Jeżeli macie w domu małe dzieci jest to najprostszy sposób wyznaczenia psu jego bezpiecznego azylu, w którym może spokojnie odpoczywać.

Gdy je

Jedzenie jest dla psów bardzo ważnym zasobem, o czym pisałam już w poście o agresji przy misce. Gdy pies je, powinniśmy zostawić go w spokoju. Wszelkie próby zabierania jedzenia w trakcie posiłku czy w ogóle dotykania psa, który je są delikatnie mówiąc nierozsądne. Ustawmy miski w takim miejscu, gdzie nikt nie będzie przechodził i niepokoił psa. Jeśli jest przyzwyczajony do klatki to dobrym pomysłem jest podawanie mu tam posiłków. Z jednej strony wzmacniamy skojarzenie, że klatka jest fajna i opłaca się w niej przebywać. Z drugiej strony zapewniamy psu minimum poczucia bezpieczeństwa podczas jedzenia. Jeśli macie w domu małe dzieci pilnujcie, by nie przeszkadzały psu podczas posiłków.

Gdy coś go boli

Psy zwykle nie okazują bólu, zwłaszcza jeśli jest tępy i długotrwały. Nie oznacza to jednak, że go nie odczuwają. Pies, którego coś boli może być bardziej drażliwy. Jeżeli zwykle lubił drapanie za uchem, a teraz wyraźnie protestuje możemy podejrzewać, że coś go boli. Warto zwracać uwagę na takie zmiany w zachowaniu psa i w razie potrzeby udać się z nim do weterynarza. Czasem zwykła niestrawność potrafi spowodować taki ból, że psiak zaczyna warczeć na opiekunów, gdy tylko próbują dotknąć okolicy brzucha. Trzeba pamiętać, że nawet najłagodniejszy psiak, któremu dotyk sprawia ból, może zareagować agresją.

Nie głaszcz obcego psa


Gdy widzimy małego uroczego pieska od razu mamy ochotę się z nim przywitać. Problem jednak w tym, że nie każdy pies musi lubić obcych ludzi. Również nie każdy opiekun musi sobie życzyć, by obce osoby głaskały ich psa. Dlatego zanim przywitamy się z obcym psem upewnijmy się, że zarówno opiekun jak i pies nie mają nic przeciwko. Pamiętaj, że to pies powinien zainicjować kontakt z tobą. Zwykle wystarczy kucnąć i zagadać do psa. Jeśli będzie zainteresowany kontaktem sam podejdzie. Jeśli nie podchodzi, lepiej zostawić go w spokoju. Przy psach bardziej wycofanych można ustawić się bokiem i unikać kontaktu wzrokowego, który przez psa może być odebrany jako sygnał grożący.

Gdy nie ma dokąd uciec

Pies, który czuje się zagrożony wybierze jedną z pięciu tzw. strategii przetrwania:

  • ucieczka
  • atak
  • załagodzenie/flirt
  • zamieranie
  • omdlewanie

Najczęściej wybierane są strategie ucieczki i ataku. Jeśli pies nie ma dokąd uciec z większym prawdopodobieństwem zaatakuje. Dlatego unikajmy głaskania psów trzymanych na krótkich smyczach czy w ciasnych pomieszczeniach. Idealnym przykładem jest tu poczekalnia u weterynarza. Pies już jest zestresowany całą sytuacją, jest zamknięty w ciasnej poczekalni i trzymany na krótkiej smyczy, a tu nagle w stronę jego głowy zbliża się obca ręka. Nawet najgrzeczniejszy psiak może w takiej sytuacji ugryźć. Podobnie, jeśli zobaczycie psa na łańcuchu czy zamkniętego w samochodzie z uchyloną szybą. Lepiej w takiej sytuacji wezwać odpowiednie służby niż podchodzić i głaskać psa.

Osoby po alkoholu

Osoby pod wpływem alkoholu są dla psów bardzo podejrzane. Ich zapach jest inny, ton głosu bełkotliwy, a ruchy nieskoordynowane. Nie ma co się dziwić, że psy wolą unikać tego typu nieprzewidywalnych osób. Dlatego nie pozwalajcie dotykać waszych psów osobom pod wpływem alkoholu. Dla psa taki kontakt na pewno nie będzie przyjemny i może niepotrzebnie sprowokować zachowania agresywne.

Jak pies pokazuje, że nie chce być głaskany?

Psy wysyłają masę sygnałów świadczących o dyskomforcie czy stresie. Pisałam już o tym więcej we wpisie o sygnałach uspokajających. Jeżeli podczas głaskania psa zauważysz takie sygnały jak oblizywanie nosa, odwracanie głowy, ziewanie, otrzepywanie się, czy mruganie oczami oznacza to, że nie jest to dla niego komfortowa sytuacja. Jeżeli po wykonaniu komendy poklepiesz psa po głowie, a ten obliże się to znaczy, że odebrał twój dotyk raczej jako karę niż jako nagrodę. Istnieje spora szansa, że po kilku takich sytuacjach pies nie będzie chciał wykonywać więcej  ćwiczenia lub w ogóle przestanie z tobą współpracować. Pamiętaj, że nagrodą dla psa jest to co pies w danym momencie chce uzyskać. Jeśli masz psa pieszczocha, który uwielbia głaskanie to super. Jeśli jednak pokazuje swoim zachowaniem, że twój dotyk mu nie odpowiada, lepiej zmień nagrody na smakołyki, zabawki lub pochwałę słowną.


Niektóre psy reagują na dotyk neutralnie. Nie wysyłają sygnałów uspokajających, nie odchodzą od osoby, która je głaszcze, ani też nie domagają się kolejnych pieszczot. Nie oznacza to jednak, że lubią wasz sposób głaskania. Oznacza to jedynie, że go tolerują i jest on dla nich w zasadzie obojętny. 

Strefy, w których pies nie lubi być głaskany

Większość psów nie lubi gdy:

  • klepiemy je po głowie
  • dotykamy ich łap
  • dotykamy ich ogona
  • klepiemy je po pysku
  • ciągniemy je za uszy
  • całujemy je (zwłaszcza w pysk)
  • obejmujemy je tak, że nie mogą się ruszyć
  • pochylamy się nad nimi
  • zbyt mocno je klepiemy
     

Ta lista jest oczywiście rzeczą indywidualną dla każdego psa. Co więcej potrafi się zmieniać w czasie w zależności od wieku, poziomu stresu czy stanu zdrowia naszego psiaka. Warto też pamiętać, że pies pozwoli na nieco więcej czułości swoim opiekunom i członkom rodziny niż obcym. Pamiętaj o tym zwłaszcza gdy będziesz głaskać obcego psa.

Jak sprawdzić gdzie twój pies lubi być głaskany?

Aby sprawdzić gdzie i w jaki sposób twój pies lubi być dotykany wystarczy przez kilka sekund go pogłaskać i poobserwować czy nie wysyła sygnałów uspokajających. Następnie przerywamy głaskanie i patrzymy czy dotyk był dla psa neutralny czy też zacznie domagać się dalszych pieszczot. Jeśli pies podchodzi do ciebie, nadstawia się do głaskania, wciska pysk w twoją dłoń lub zaczepia cię łapą oznacza to, że głaskanie mu się spodobało i prosi o jeszcze. 

Strefy, w których pies lubi być głaskany

Większość psów lubi gdy:

  • drapiemy je po szyi i przedpiersiu
  • drapiemy je u nasady ogona
  • drapiemy je po brzuchu
  • głaszczmy wewnętrzną stronę ud
  • drapiemy je za uszami

Tolerancja psów na dotyk jest bardzo różna. Niektóre uwielbiają być "miziane", głaskane i drapane, inne są bardziej niedotykalskie i trzeba to uszanować. Głaskanie psa może być świetnym sposobem na budowanie lepszej więzi. Trzeba tylko wiedzieć gdzie i w jaki sposób wasze psy naprawdę lubią być głaskane. Warto też się czasem powstrzymać od głaskania obcych psów.

#PrzychdodniaWeterynaryjnaVetan

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenie lekarzy weterynarii

Zdrowe łapy.

Głuchota u psów.